II K 138/17 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Prudniku z 2017-05-05

Sygn. akt II K 138/17

POSTANOWIENIE

Dnia 5 maja 2017 roku

Sąd Rejonowy w Prudniku Wydział II Karny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Beata Salkiewicz

Protokolant: st. sekr. sąd. Mariola Krzemińska

przy udziale oskarżyciela publicznego Urząd C. – Skarbowy w O. młodszy ekspert celny G. S.

z urzędu

w przedmiocie zmiany kwalifikacji prawnej czynu oraz umorzenia postępowania

na posiedzeniu w trybie art. 339 § 3 pkt 1 kpk

po rozpoznaniu sprawy :

M. K. (K.)

syna W. i M. zd. M.

ur. (...) w N.

oskarżonego o to, że:

do dnia 10 września 2012 roku jako Prezes Zarządu Spółki (...) sp. z o.o. urządzał w Pizzerii R. w G. przy ul. (...) gry na automacie F. o numerze fabrycznym (...), wbrew przepisom ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych

tj. o przestępstwo skarbowe z art. 107§1 kks w zw. z art. 9§3 kks

postanawia:

1.  przyjmując, że zarzucany oskarżonemu M. K. czyn opisany w części wstępnej postanowienia stanowi wypadek mniejszej wagi, na podstawie art. 17§1 pkt 6 kpk w zw. z art. 113§1 kks umorzyć postępowanie wobec oskarżonego M. K. o czyn z art. 107§4 kks w zw. z art. 107§1 kks i w zw. z art. 9§3 kks,

2.  na podstawie art. 230§2 kpk w zw. z art. 113§1 kks zwrócić (...) sp. z o.o. dowody rzeczowe w postaci : urządzenia do gier F. nr (...) wraz z pilotem do tego urządzenia oraz pieniądze pochodzące z wnętrza ww. urządzenia w kwocie 145 (sto czterdzieści pięć) złotych oraz dokumenty w postaci umowy zlecenia na test fabryczny nr 4/04/2011 i umowy zlecenia na test fabryczny nr 26/09/2011

3.  na podstawie art. 632 pkt 2 kpk kosztami postępowania w sprawie obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2012 roku funkcjonariusze Urzędu Celnego w O. przeprowadzili kontrolę w Pizzerii R. w G., ujawniając jedno urządzenie do gier o nazwie F., nr (...), które w chwili rozpoczęcia kontroli było włączone do sieci i gotowe do gry. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 107 kks funkcjonariusze dokonali zatrzymania przedmiotowego urządzenia oraz dokonali zabezpieczenia umów zlecenia na test fabryczny oraz pieniędzy w kwocie 145 złotych znajdujących się we wnętrzu urządzenia.

W wyniku przeprowadzonego postępowania Urząd Celny w O. oskarżył M. K. o popełnienie przestępstwa skarbowego z art. 107§1 kks w zw. z art. 9§3 kks polegające na urządzaniu do dnia 10 września 2012 roku gry na automacie F. o numerze fabrycznym (...), wbrew przepisom ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych.

Zważyć należy, iż stanowiąca znamię strony przedmiotowej czynność sprawcza deliktu z art. 107 § 1 kks polega na urządzaniu lub prowadzeniu gry losowej, gry na automacie, gry na automacie o niskich wygranych lub zakładu wzajemnego wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji. Z kolei stosownie do treści art. 107§4 kks w wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego w §1 odpowiada jak za wykroczenie. Zważyć należy, że przyjęcie wypadku mniejszej wagi wskazanego w art. 107§4 kks zależy zawsze od wielu czynników i na tle okoliczności konkretnej sprawy należy oceniać zarówno te, które stanowią desygnaty ustawowych znamion strony podmiotowej jak i przedmiotowej.

W myśl przepisu art. 53§8 kks wypadek mniejszej wagi jest to czyn zabroniony jako wykroczenie skarbowe, które w konkretnej sprawie, ze względu na jej szczególne okoliczności - zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe - zawiera niski stopień społecznej szkodliwości czynu, w szczególności, gdy uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznoprawna nie przekracza ustawowego progu, a sposób i okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie wskazują na rażące lekceważenie przez sprawcę porządku finansowo prawnego lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach, albo sprawca dopuszczający się czynu zabronionego, którego przedmiot nie przekracza kwoty małej wartości, czyni to z pobudek zasługujących na uwzględnienie.

Przekładając powyższe rozważania na potrzeby niniejszej sprawy, w ocenie Sądu czyn oskarżonego należy zakwalifikować jako wypadek mniejszej wagi określony w art. 107§4 kks. Wskazać należy, że w trakcie kontroli w dniu 10 września 2012 roku ujawniono jeden automat do gier, okres urządzenia gier przez oskarżonego nie został ustalony, nie ustalono również czy automat stale funkcjonował, a ujawnione umowy na test fabryczny dotyczyły urządzenia T. S.-FB-0000- (...). Tym samym nie wykazano, że oskarżony gry urządzał w długim okresie. Nadto zebrany w sprawie materiał dowodowy nie pozwolił na ustalenie, czy oskarżony osiągnął z tego tytułu korzyść majątkową.

Biorąc powyższe rozważania pod uwagę, w ocenie Sądu czyn zarzucany oskarżonemu M. K. stanowi wypadek mniejszej wagi tj. stanowi wykroczenie skarbowe z art. 107§4 kks w zw. z art. 107§1 kks i w zw. z art. 9§3 kks.

Mając na uwadze treść art. 51§1 i 2 kks, który stanowi, że karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok, a jeżeli w powyższym okresie wszczęto postępowanie przeciwko sprawcy karalność popełnionego wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu, Sąd umorzył postępowanie w sprawie z uwagi na przedawnienie karalności wykroczenia, które nastąpiło w dniu 10 września 2015 roku. Przedawnienie stanowi ujemną przesłankę procesową o charakterze materialnym, której wystąpienie implikuje konieczność umorzenia postępowania.

Skutkiem powyższego jest orzeczenie o zwrocie zatrzymanych dowodów rzeczowych osobom uprawnionym.

Orzeczenie o kosztach postępowania uzasadniają powołane przepisy.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Ewa Solecka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Prudniku
Osoba, która wytworzyła informację:  Beata Salkiewicz
Data wytworzenia informacji: